Jak co roku w sierpniu na Rynku Głównym w Krakowie nie będzie nudy!

W dniach 10-27 sierpnia odbywać się będą 41.Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej.

To piękna tradycja, że w sierpniu w Krakowie spotykają się garncarze, koronczarki, ludowi rzeźbiarze, tkacze, hafciarki, rzeźbiarze i kowale. Wielu z nich mówi, że gdyby nie Targi Cepelii, to ich by już na pewno nie było, bo Targi dają im okazję nie tylko sprzedać to, co wytwarzają, ale pokazać swoją twórczość, przypomnieć o sobie i o swoich ginących zawodach. Niejednokrotnie przy stoiskach, na których się prezentują zbiera się tłum ciekawskich turystów, którzy ze zdumieniem i podziwem patrzą jak sprawne ręce koronczarek wyczarowują maleńkie niciane cudeńka – tancereczki w falbaniastych spódnicach, dzwoneczki, serduszka i aniołki. Nie mniej ekscytująco przebiegają spotkania z rzeźbiarzami, kiedy okazuje się, że kilkoma sprawnymi ruchami dłutka można wyczarować zafrasowanego Jezuska lub ptaszka na gałązce. Można przy nich stać godzinami i patrzeć na niezmiennie zachwycający, różnorodny i kolorowy świat, jaki tworzą rękodzielnicy. A gdy ciężki sprzęt stawia na płycie Rynku kowal, to wiadomo, że można łatwo swemu szczęściu pomóc, bo gdzie kowal, tam i kowadło, i gorący ogień, i miech, i olbrzymie młoty, którymi wykuwa się podkowy.

Targi to jednak nie tylko stoiska z piękną, unikatową sztuką. Jak co roku imprezie towarzyszyć będą występy zespołów muzycznych. I nie będzie to tylko muzyka ludowa lub inspirowana folklorem. Na scenie pod Wieżą Ratuszową promować się będą miasta i powiaty z Polski, a także Słowacji, Ukrainy, Rumunii i Węgier. Poznamy lepiej świętokrzyski Pińczów, Sędziszów i małopolskie Brzesko. Swój dzień będzie miało szklane miasto, czyli Krosno i podkarpacka Kolbuszowa. Hitem powinien być dzień 13. sierpnia, który organizatorzy przygotowują pod hasłem „Pępek świata nazywa się Kraków”. Tu popis krakowskiej gwary i anegdot dadzą gwiazdy krakowskich spotkań z tradycją i historią – Aleksander „Makino” Kobyliński, Witold Turdza, Artur Czesak, Leszek Mazan i Mieczysław Czuma. A że impreza po raz 41 odbywać się będzie w stolicy Małopolski, to i ten region będzie miał na Targach swój dzień.

Przez 18 dni sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie nie będzie nudy, będzie mnóstwo atrakcji, na które serdecznie zapraszamy!Podziel się artykułem ze znajomymi: