Targów dzień siódmy. Po świątecznym wtorku (15. sierpnia) środa okazała się znacznie spokojniejsza i twórcy, którzy sprzedają swoje rękodzieło mogli lekko odetchnąć. Turyści natomiast, którzy tłumnie odwiedzają Rynek i nasze Targi, mogli podziwiać ich sztukę indywidualnie, co skrzętnie wykorzystywali. Więcej też miejsca dla siebie mieli regionalni artyści, którzy barwnym korowodem wśród straganów zainaugurowali ten dzień.

Siódmego dnia Targów promowały się gminy powiatu brzeskiego. A mają się czym chwalić, bo Ziemia Brzeska to niezwykle interesujące tereny rekreacyjne, żeby tylko wspomnieć Jezioro Czchowskie, czy tereny nad Dunajcem i Szlak Architektury Drewnianej. Godne polecenia są średniowieczna, kamienna baszta w Czchowie, zamek w Dębnie, pałac w Brzesku i kościółek drewniany w Gnojniku – jednej z najstarszych wsi w  Małopolsce, która założona została 800 lat temu. Miała też Ziemia Brzeska szczęście do wielkich postaci. W Szczepanowie urodził się jeden z patronów Polski – biskup i męczennik święty Szczepan. W 1845 roku przybył do Okocimia Jan Ewangelista Goetz, który założył browar. W Brzesku mieszkał Ludwik Solski, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów.

Na scenie prezentowali się twórcy z gmin Borzęcin, Brzesko, Czchów, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa. Zaczęli „Borzęcanie”, po nich „Iwkowianie”. Koło Gospodyń Wiejskich z Biadolin Szlacheckich przypomniało stary zwyczaj kiszenia kapusty, Grupa Śpiewacza z Koła Gospodyń Wiejskich w Czchowie natomiast odtworzyła zwyczaj darcia pierza. Śpiewająco zaprezentowała się Grupa Regionalna z Gnojnika oraz dzieci i młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Siarczystego krakowiaka i nie tylko pokazali artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”.

Prezentację powiatu brzeskiego zakończył koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Brzeska, a że „jest w orkiestrach dętych jakaś siła”, to reakcja targowej publiczności była ognista. Bawiono się długo i wesoło. Brzeskie gospodynie częstowały lokalnymi destylatami i nalewkami, więc dobre humory dopisywały wszystkim.Podziel się artykułem ze znajomymi: