Dzień piętnasty. Na naszych Targach to Dzień Ukrainy. Dzięki zaangażowaniu konsula generalnego w Krakowie Olega Mandiuka przyjechali do nas artyści z różnych jej regionów.

Koncert rozpoczęła orkiestra kameralna „Wirtuozy Lwowa” i soliści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Solomii Kruszelnickiej. Po nich na scenę wysypał się dziecięcy zespół folklorystyczny Suzirja, który zaprezentował wiązankę tradycyjnych tańców ukraińskich. Chłopcy zachwycali trudnymi ewolucjami, czym w mig zdobyli ogromną sympatię targowej publiczności, pośród której anglosascy i azjatyccy turyści szczególnie głośno bili brawa.

Goście z Ukrainy pokazali sztukę na imponującym poziomie. Zarówno ci prezentujący muzykę ludową jak muzykę kompozytorów klasycznych i współczesnych. Chciałoby się powiedzieć, szkoda, że Państwo nie widzieli, bo każdy, kto choć przez chwilę zatrzymał się na Rynku Głównym, podziwiał ich kunszt. Uwagę przyciągali wokaliści, gwiazdy sceny ukraińskiej – Natalia Kusticka, Anna Kusznir, Sofia Kusticka i Oksana Mucha. Solowe występy miała także  Żanna Osikowycz, na co dzień wykładowca Uniwersytetu Jagielońskiego.

Furorę zrobiła najmłodsza wokalistka z Morszyńskiej Szkoły Sztuk Pięknych Sofijka Fedynec. Młoda wokalistka, która zawojowała targową publiczność ma dopiero 4 lata, wróżymy jej więc sławę, pieniądze i wielką karierę.

Klasą dla siebie był występ bandurzystki Tetiany Toporowskiej. Instrument, na którym artystka gra to dziś wielka rzadkość na salach koncertowych, dlatego doceniamy, że pani Tetiana mogła przyjechać do Krakowa i zagrać dla naszej publiczności. Podobnie rzecz się przedstawia z popisami cymbalistów z zespołów „Wysokyj Zamok”  i „Dżerela Karpat”  A kiedy o wirtuozerii mowa, to nie sposób nie wspomnieć skrzypka Rostysława Fedyneca i skrzypaczki Walerii Kustickiej.

Dzisiejszy dzień to mieszanka kolorów (o co zadbali także ukraińscy rękodzielnicy, oferując maleńkie cudeńka na swoich stoiskach) i stylów. Obok elegancji i klasyki była nieco  zwariowana, wesoła muzyka folk. W tej dziedzinie popisywali się artyści z zespołu „Czornobrywci” i „Fazenda.

Przed nami jeszcze dużo atrakcji. Zapraszamy na szesnasty dzień Targów. To będzie Dzień Powiatu Kolbuszowskiego.Podziel się artykułem ze znajomymi: