To już szesnasty dzień Targów. Dzień Powiatu Kolbuszowskiego. To pierwsza prezentacja tego regionu na naszych 41. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej. Od razu ogniście i z przytupem. Żeby tradycji stało się zadość, zanim na scenie rękodzielnicy i zespoły muzyczne zaprezentowali się w roztańczonym korowodzie wokół krakowskiego Rynku.

Mają się czym Kolbuszowianie chwalić. Po pierwsze pięknym położeniem na płaskowyżu w Kotlinie Sandomierskiej na skraju Puszczy Sandomierskiej, nad rzeką Nil (to nie pomyłka, płynie tam rzeka Nil). Po wtóre warto zajrzeć do Muzeum Kultury Ludowej, które dokumentuje kulturę i tradycję dwóch grup etnicznych – Lasowiaków i Rzeszowiaków. Jest także skansen, w który można przeżyć podróż w czasie do osiemnastego wieku i przejść się po tamtej wsi.

Podkarpacie słynie z zamiłowania do tradycji, dlatego na Targach nie mogło zabraknąć także bartników, którzy opiekując się dziesiątkami pasiek, dostarczają pysznego i zdrowego miodu. Pszczelarze na swoim stoisku chętnie częstowali, czym chata bogata. Rękodzielnicy też nie pozostawali dłużni. Przywieźli do Krakowa swoje serwetkikoronki oraz przepiękne, malowane metodą tradycyjną ikony.

Tymczasem na scenie… Działo się, działo. Najpierw niezwykle energetyczny występ mażoretek z Majdanu Królewskiego, trzech grup młodych dziewcząt, które przez cały rok ćwiczą różne układy taneczne z elementami gimnastyki, ekwilibrystykę rekwizytami – pałeczką marszową i pomponami.

Oberki, polki i tramelki, czyli repertuar Lasowiaków i Rzeszowiaków pięknie odgrywały Kapela Ludowa, Kapela Dzikowianie, Kapela Ludowa ”Widelanie” i Zespół Ludowy Cmolasianie.

Dużym uznaniem cieszyły się popisy Zespołu Ludowego Górniacy i Zespołu Pieśni i Tańca Lesiaki. Oba przygotowały na ten dzień układy tańców swojego regionu oraz pieśni i przyśpiewek towarzyszących różnym momentom życia – od narodzin i chrzcin, przez wesela po pogrzeby.

Na koniec  na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”, który zaprezentował folklor odmienny, bo z terenu Zagłębia Dąbrowskiego i Żywiecczyzny. Tak więc zrobiliśmy długi skok nad Małopolską, by i gwarowo, i muzycznie znaleźć się tuż przy Śląsku. „Ziemia Kroczycka” to liczący ponad 50 lat zespół, który dokumentuje i rozwija folklor z różnych regionów Polski, z przewagą muzyki górali żywieckich, Ślązaków i Krakowiaków. Oj działo się więc, działo na naszej scenie.

Podsumowując, był to bardzo udany dzień, który w naszej Kronice zapisujemy jako dzień bardzo pozytywnych wrażeń, dobrego humoru i nadziei, że Kolbuszowianie i goście z okolic Zawiercia wrócą do nas za rok.

Przed nami jeszcze tylko dwa dni i z tego powodu zaczyna nam być coraz bardziej smutno. Liczymy na to, że będziecie z nami do końca tegorocznych Targów. Zapraszamy na jutro. To będzie Dzień Sztuki Ludowej Unii Europejskiej.

 Podziel się artykułem ze znajomymi: