Dzień dziewiąty. Połowa 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej za nami. Trzeba przyznać, że nie tylko z powodu upału, temperatura zdarzeń była bardzo wysoka, bo to był Dzień Słowacji, więc działo się, działo.

Nie będziemy gołosłowni, kiedy podsumowując ten dzień, napiszemy, że sokoły, myszołowy i orzeł bielik zrobiły na Rynku Głównym show, który echem odbije się na całym świecie. Sokolnicy ze Starej Lubowni zrobili zachwycający pokaz pracy z ptakami. Ptaki drapieżne w naturalnym środowisku muszą wykazać się sprytem, spostrzegawczością i swoistą inteligencją, żeby upolować zdobycz. To właśnie od stuleci wykorzystują ludzie i ptaki im służą m.in. do wyławiania szkodników, a współcześnie na przykład do płoszenia natrętnego ptactwa na lotniskach. Sokoły i myszołowy są więc niezwykle ważne. Trzeba jednak umieć nauczyć skrzydlatego przyjaciela pracy z człowiekiem. To niezwykle trudna sztuka. Co warte uwagi, właśnie na Słowacji jest jedyna na świecie szkoła, która sokolników, czyli opiekunów ptaków drapieżnych kształci od dziecka. Pod kierunkiem mistrza Pavla Michala swoimi umiejętnościami, a zwłaszcza swoich podopiecznych, chwalili się jego uczniowie. Dzięki nim byliśmy świadkami przelotów majestatycznych ptaków tuż nad głowami siedzących przed sceną turystów. Cytując popularnego niegdyś, słynnego komentatora sportowego „szkoda, że państwom tego nie widzieli”, bo na pewno było na co popatrzeć i co podziwiać. Rzadki to widok, orzeł bielik przed Sukiennicami. A u nas się zdarzył!

W ciągu tego dnia na pewno nudy nie było, bo kiedy przed kolejnym pokazem odpoczywały napojone i nakarmione ptaki, na scenie prezentowały się znane i lubiane na Słowacji zespoły. Hitem był występ Družiny, która w swoim kraju zdobywa najwyższe muzyczne trofea. Na Rynku Głównym zyskała nowych fanów.

Majstersztyk pokazała cymbałowa kapela Primáš i Kamenčan.

Między występami muzyków był czas na prezentację słowackich atrakcji turystycznych regionów Orawa, Spisz, Liptów, Pieniny, Szarisz, Bardejov, Koszyce oraz Donovaly, gdzie podziwiać można atrakcje wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO, zabytki, góry i jaskinie. Słowacy serdecznie zapraszali także do swoich kurortów górskich, gdzie oprócz atrakcyjnych tras narciarskich zimą, także latem, wiosną i jesienią,  jest co robić.

I tak pełni dobrych emocji kończymy dziewiąty dzień Targów. Zapraszamy na jutro 19.sierpnia. To będzie Dzień Węgier.Podziel się artykułem ze znajomymi: