Prowadzący: Jan Gabrukiewicz

 

11.15 – Korowód zespołów wokół Rynku Głównego

12.00 – Otwarcie Dnia Rumunii

12.30 – Mali Pcimianie

13.00 – Ansamblul Folcloric „Someşul” Beclean

14.45 – Francisc Balogh

15.30 – Ansamblul Județului Satu Mare „Doruri Sătmărene”
„ Setmareńskie tęsknoty”

16.30 – George Negrea

17.30 – Lekcja Ludowego Tańca Rumuńskiego

18.00 – Ansamblul Folcloric „Someşul” Beclean

19.30 – Zakończenie Dnia

20.00 – DJ Mihai z Klużu/ DJ Mihai Din Cluj

Zespół Someşul – czyste, łagodne i melodyjne wody rzeki Samosz (rum. Someș) oraz piękno pieśni i łańców okręgu Bistrița-Năsăud sprawiły, że założono zespół zwany Somesul. Zespół tworzy orkiestra grająca na tradycyjnych instrumentach oraz grupa taneczna Somesul, która w swym bogatym repertuarze ma tańce z okręgu Bistrița-Năsăud oraz innych etnicznych  regionów Rumuni. Zespół jest ambasadorem kultury Rumunii na całym świecie. Stróżem kultury i tradycji obszaru Bistrița-Năsăud jest miasto Beclean, gdzie prężnie działa i rozwija się zespół Someşul.

George Negrea – piosenkarz i kompozytor muzyki folk-contry. Śpiewa w wielu językach, w tym polskim. Skomponował wiele piosenek, w tym najbardziej popularną „Tara din noi”, dotyczącą wszystkich, którzy znajdują się daleko od ojczyzny.

Balogh Francisc – perkusista, działający na arenie międzynarodowej około 15 lat. Współpracował z zespołami różnych gatunków: rock, etno-folk, pop-jazz a przez 2 lata występował jako solista, z improwizacjami muzycznymi. Aktywnie występuje w Rumunii, na Węgrzech, w Kanadzie oraz na Kubie. Wśród najważniejszych zespołów, z którymi współpracował, należy wymienić Mistic din Romania (tribal-jazz) czy N-usual (z Kanady). Współpracował także z wieloma innymi artystami, solistami-kompozytorami, takimi jak Rialca (Kuba), X sound (Kanada-Mołdawia) , a od niedawna występuje z artystą ludowym George Negrea.

Zespół z  Satu Mare „Doruri Sătmărene” (Satmareńskie tęsknoty) występy  taneczne nawiązują do konkretnych regionów etnograficznych Rumunii, ale najbliższe zespołowi są tańce z obszaru, z którego pochodzą tancerze. Taniec „Jocul codrenesc” wziął swoją nazwę od jednego z najważniejszych obszarów folklorystycznych północnej Transylwanii zwanego „Ținutul Codrului” (Kraina Lasów). Występy te charakteryzują się tym, że dziewczyna odgrywa rolę „wsparcia” chłopaka wykonującego skoki w powietrzu, więc to właśnie mężczyźni dominują w tańcu.  Zespół „Doruri Sătmărene”  wykonuje wiele rodzajów tańca z Transylwanii oraz obszaru Oaș, Maramureș i Someș.

 

Współorganizator:
Ignat Timar – Prezes Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego w KrakowiePodziel się artykułem ze znajomymi: