Dzień pierwszy 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej upłynął w gorącej atmosferze krakowskiego Rynku Głównego. Nie jesteśmy gołosłowni. Termometr wskazywał 35 ˚C. To nas i naszych miłych gości tylko zmotywowało do podgrzewania temperatury zdarzeń, a że w dniu inauguracji Targów promowało się Krosno – Miasto Szkła, to wcale nie było to trudne.

Jak wiadomo szkło wyrabia się w ogniu i właśnie stoisko z Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno cieszyło się ogromnym, niesłabnącym zainteresowaniem. Turyści z podziwem przyglądali się, jak Grigorij Małyj w kilka minut z kawałka czegoś, co przypominało wskaźnik tablicowy, wyczarowywał w żywym, gorącym ogniu szklane figurki kotków, piesków, małpek i Wawelskiego Smoka.

Na scenie w tym czasie uroczyście otwierano Targi. Wśród miłych gości byli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wicewojewoda małopolski Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, Mieczysław Grodzki prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, Janusz Kowalski wiceprezes Krajowego Związku Rzemiosła i prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krzysztof Karcz prezes KrakBusinessu, Piotr Huzior prezes Związku Rewizyjnego Banków Spółdzielczych, Zbigniew Bodzioch prezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego i wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński oraz liczna reprezentacja Miasta Krosno – Miasta Szkła.

Najważniejszym momentem inauguracji było wręczenie Srebrnych Krzyży Zasługi , które Prezydent RP Andrzej Duda przyznał, a wręczał wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Laureatami tych państwowych wyróżnień zostali za osiągnięcia artystyczne oraz upowszechnianie sztuki ludowej Lucyna BatkoBogumiła Leśniak i Kazimierz Nowak.

Wydarzenia dzisiejszego dnia sprawiły, że na Rynku Głównym było naprawdę gorąco. Moc atrakcji na scenie pod Wieżą Ratuszową zapewniły zespoły muzyczne z Krosna, a pod sceną na kilkudziesięciu straganach twórcy ludowi, rękodzielnicy z różnych regionów Polski. Jest w czym wybierać – od ręcznie wyrabianych na kole naczyń glinianych po lniane koszule, bawełniane, frywolitki i serwety z koronki krakowskiej. Jest też coś na ząb, bo jak co roku zadbaliśmy, żeby nikt z Rynku nie odchodził głodny i spragniony.

Niezmiennie zapraszamy! Jesteśmy na Rynku Głównym do 27 sierpnia.

 Podziel się artykułem ze znajomymi: