Odwiedzając nas na 48. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej mogliście zauważyć dużą instalację artystyczną, która stała obok sceny. To dzieło krakowskiej artystki Anny Weroniki Zięciak, czyli candeluna.
Cel wystawy
Celem wystawy było zwrócenie uwagi na zanikające elementy dziedzictwa kulturowego. Wykorzystanie drewnianych elementów architektury ludowej, pozyskanych przy rozbiórce i modernizacji starych domów, w połączeniu z artystycznymi obiektami ceramicznymi o tematyce i wątkach ludowych są propozycją nadania nowego formatu tradycyjnym i zanikającym tradycjom architektury i sztuki ludowej.
Jak powiedziała nam artystka: „Kiedy widzę stary dom, który znika z naszej okolicy, to chcę zachować choć kawałeczek, aby miała gdzie mieszkać jego dusza. Biorę kawałek drewna i na nim pracuje – z ogromną przyjemnością łącząc energię starego z tym, co nowe”.
Wystawa jest propozycją „ratowania” materiału i nadania mu artystycznego wymiaru. Popularyzacja sztuki ludowej w połączeniu z aspektami ekologicznymi, jak powtórne wykorzystanie materiału, to ważny faktor proponowanego zamierzenia artystycznego.
Nowe życie starych domów i IMAGO CSL
Bardzo cieszymy się, że możemy wspierać te artystyczne działania i wprowadzić element starych domów na płytę Rynku Głównego.
Więcej o projekcie, a także o samej artystce przeczytać można na stronie Fortu Kosocice.